Reklam Gereçleri Üretim Takip Programı

Reklam gereçleri üreten firmalara yönelik olarak geliştirilmiş bir veri tabanı uygulamasıdır. Alınan her siparişin atölyelerde ne yapılacağına dair iş emri çıkarıp bunların satın alma ve stok takiplerini de yapıp imalattaki işlerin ne durumda olduğunu belirten raporlar üreten bir sistemdir. Çok kullanıcılı bir şekilde kullanılabilmektedir. Ayrıca oluşan verilerin muhasebe yazılımlarınıza entegrasyonu konusunda çalışma yapılabilmektedir. Proje bazlı üretim yöntemine uygun olarak tasarlanan bu veri tabanında ayrıca çok çeşitli raporlarda oluşturulabilmektedir.

  • Ana menü kullanıcının her modüle kolay ulaşabilmesi açısından basit tasarlanmıştır. Tanımlamalar ile sistemde olması gereken müşteri, malzeme kartı, çalışanlar, iş türleri, atölyeler, müşteri temsilcisi gibi detaylar belirtilmektedir. Buraya tanımlanan tüm veriler diğer modüllerde kullanılmakta ve raporlanmaktadır.

  • Müşteri ve tedarikçi tanımları ile basit bir veri tanımlama ekranı tasarlanmıştır. Firmaya özel bir şekilde tanımlanması gereken alanlar artırılabilmektedir.
  • Sipariş girişi: Sistemde siparişler statülendirilebilmektedir. “Kesinleşmiş Sipariş” veya “Siparişe dönüşmedi” şeklinde iki ayrımla müşteri temsilcisi onaylattığı siparişleri üretimin görmesini sağlamaktadır. Ayrıca sipariş fişinde müşteri detayları yanında müşterinin gönderdiği resim, çizim, grafik veya herhangi bir dosyayı boyutu ne olursa olsun girdiği siparişe ilişkilendirebilmektedir. Böylelikle sistem üzerinden siparişler ile alakalı tüm dosyalara kolaylıkla hem üretim, hem grafik ve hemde diğer birimler kolaylıkla ulaşabilmektedir. Dosyalar şirket içinde global olarak yayınlanmış olmaktadır. Bunun yanında bu sipariş ile ilgili olarak tüm açık iş emirleri resimde kırmızı çerçevede görüldüğü gibi izlenebilmektedir. Tamamlanıp tamamlanmadığıda bu sayede görsel olarak basit bir şekilde izlenebilmektedir.

  • İş emri: Önceden oluşturulmuş her bir siparişe sonsuz sayıda iş emri tanımlanabilmektedir. Her sipariş için fizibilite, projelendirme, çizim, tasarım, grafik, metal atölyesi, ahşap atölyesi, baskı atölyesi gibi noktalarda farklı iş emirleri oluşturularak takip yapılabilmektedir. Çünkü reklam sektöründe bir siparişe bağlı birçok iş aynı anda veya farklı zamanlarda yapılabilmektedir. Yapılacak bu işleri görevli olan üretim veya üretim sorumluları sistem üzerinde açarak sipariş için her departmana çalışmaları gereken işler konusunda sistem üzerinden talimat verirler. Sonrasında bu iş emirleri tamamlandıkça ilgili birime gelerek “Tamamlandı” olarak durumu işaretlendikten sonra her siparişin raporlar vasıtası ile ne durumda olduğu gözlemlenebilmektedir. Bu durumu ayrıca müşteri temsilciside anlık olarak görerek müşterisine siparişinin durumu konusunda bilgi verebilmektedirler. Ayrıca her iş emrinde harcanması gereken sarflar ve işçiliklerin miktarları ile bunların tutarları raporlanabilmektedir. Sonrasında iş emri bazında maliyetler siparişin toplamında ise toplam maliyetler izlenebilmektedir.

 

  • İş emri çıktıları ve raporlama: iş emri çıktıları ile departmanlara yapmaları gereken işler basit formlarla iletilmekte veya mail atılabilmektedir. Bu sayede atölye aldığı iş emirlerini bir termin sırasına göre üretmekte ve ilgili birime yaptığı işlerle alakalı olarak rapor sunabilmektedir. Ayrıca siparişler için açılmış iş emrilerinin toplam durumlarıda sipariş raporlarında detaylı olarak izlenebilmektedir.